Nawigacja

Aktualności

Komunikat dotyczący pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji o identyfikacjach ofiar terroru komunistycznego

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi kolejnych identyfikacji ofiar terroru komunistycznego, które mają zostać ogłoszone podczas zaplanowanej na 21 kwietnia b.r. w Pałacu Prezydenckim konferencji identyfikacyjnej, Instytut Pamięci Narodowej informuje:

Instytut Pamięci Narodowej jest jedyną instytucją przekazującą informacje o identyfikacji do wiadomości opinii publicznej. Odbywa się to wyłącznie w trakcie specjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

Informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego.

do góry