Nawigacja

Aktualności

Trwają ferie zimowe z Instytutem Pamięci Narodowej

Oddziały IPN przygotowały w czasie zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży m.in. wykłady, wystawy, gry, warsztaty radiowe oraz pokazy filmów

  • Ferie zimowe – Gdańsk Ferie zimowe – Gdańsk
  • Ferie zimowe – Gdańsk Ferie zimowe – Gdańsk
  • Ferie zimowe – Gdańsk Ferie zimowe – Gdańsk
  • Ferie zimowe – Gdańsk Ferie zimowe – Gdańsk
  • Ferie zimowe – Łódź Ferie zimowe – Łódź
  • Ferie zimowe – Poznań Ferie zimowe – Poznań
Podpowiedź dla maturzysty w Warszawie – 13–24 lutego 2017
 
Ferie zimowe z historią najnowszą, czyli bezpłatny kurs z historii Polski XX wieku dla maturzystów to kolejna edycja cieszących się popularnością zajęć dla uczniów szkół średnich. Na cykl składają się wykłady naukowców z IPN oraz warsztaty (praca z testami i zadaniami maturalnymi) z nauczycielami i edukatorami. Taka formuła zajęć pozwala poszerzyć wiedzę historyczną i zapoznać się z zadaniami egzaminacyjnymi: analizą tekstów źródłowych, rozpoznawaniem fotografii czy interpretacją diagramów.
 
Zajęcia będą się odbywać od 13 do 24 lutego, od poniedziałku do piątku – wykład w godz. 10:00–11:30 oraz warsztaty w godz. 11:45–13:15. Grupa biorąca udział w warsztatach będzie liczyć maksymalnie 30 osób, a w wykładach – 150. Zajęcia są bezpłatne. Zgłoszenia na adres: michalina.zelazny@ipn.gov.pl
 

Przygoda z historią w Szczecinie – 21–23 lutego 2017
 
Pod hasłem „Przygoda z historią” zaplanowano zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych. Poświęcone będą m.in. symbolom Rzeczypospolitej Polski, ich pochodzeniu i znaczeniu dla Polaków. Podsumowaniem będzie rozwiązanie testu „Wokół symboli narodowych”. Po części merytorycznej dzieci wraz z opiekunami będą mogły rozegrać gry edukacyjne IPN, m.in. „Polak mały” oraz „Znaj Znak – Pamięć”.
 
Warsztaty, które odbędą się w siedzibie oddziału IPN przy ul. Piotra Skargi 14 w Szczecinie, są bezpłatne, ale należy się zgłosić mailowo na adres: pawel.miedzinski@ipn.gov.pl. Przyjmowane są jedynie zgłoszenia indywidualne. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Szlakiem żołnierzy II Korpusu w Łodzi – 6, 16–17 lutego 2017
 
W Publicznym Gimnazjum nr 17 im. Bohaterów Monte Cassino w Łodzi (ul. Traktorowa 35) odbywają się warsztaty dla uczniów zatytułowane „Za waszą wolność i naszą”. Poświęcone są bitwie o Monte Cassino oraz szlakowi bojowemu żołnierzy II Korpusu Polskiego. W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się ze stworzoną w IPN grą „Znaj Znak – Monte Cassino”.​
 
Filmy i wykłady w Krakowie – 30 stycznia – 3 lutego 2017
 
W okresie ferii młodzież klas maturalnych oraz wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w skróconym kursie wykładów z historii najnowszej, połączonych z prezentacją filmów dokumentalnych.

„W krainie PRL” i turnieje gier w Kielcach – 2–10 lutego 2017

Tu zaprosiliśmy na warsztaty „Symbole Narodowe” (adresowane do uczniów szkół podstawowych) oraz „W krainie PRL: konstytucja a codzienność” (dla gimnazjalistów). Rozegrano też turniej gier planszowych „Znaj Znak” oraz „303”.
 
Czarno-białe telewizory i kartki w Rzeszowie – 16–27 stycznia 2017
 
W siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN można było obejrzeć wystawę „Socjalistyczna rzeczywistość”. Znalazły się tu m.in. radioodbiorniki „Pionier” i „Szarotka”, czarno-biały telewizor „Ametyst”, gramofony, plakaty propagandowe, prasa PZPR i podziemne wydawnictwa „Solidarności”. Były też kartki, które w latach 80. upoważniały do zakupu żywności, obuwia, słodyczy.
 

Radio Solidarność w Poznaniu – 2 lutego 2017
 
W Poznaniu młodzież wzięła udział w warsztatach poświęconych „Radiu Solidarność”, jednej z najbardziej skutecznych form oporu przeciwko cenzurze i propagandzie stanu wojennego. Uczestnicy zajęć wysłuchali zachowanych fragmentów audycji rozgłośni. Podczas warsztatów powstała audycja nagrana przez młodych ludzi.
 
Opowieści Misia Wojtka w Gdańsku – 16–27 stycznia 2017
 
Oddział IPN w Gdańsku zaprosił uczniów do udziału w zajęciach edukacyjnych. Uczniowie zainteresowali się m.in. grą „Pamięć '39”. Wysłuchali też wykładów z historii najnowszej i wzięli udział w warsztatach „Miś Wojtek i jego wojenne opowieści”.
 
Spektakl „O prawo głosu” w Łomży – 23–31 stycznia 2017
 
Pracownicy białostockiego oddziału IPN odwiedzili Łomżę, gdzie przeprowadzili zajęcia edukacyjne. Zaprezentowano też spektakl „O prawo głosu…”, opowiadający o wyborach do Sejmu w 1947 roku, sfałszowanych przez władzę komunistyczną. Pokazano też film IPN „Ryba” o ostatnim Żołnierzu Wyklętym na Podlasiu – por. Stanisławie Marchewce ps. „Ryba”.
 
W Siemiatyczach przeprowadzono lekcje w oparciu o gry edukacyjne. Tematem zajęć był Wrzesień 1939 r. oraz  Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (w oparciu o grę Dywizjon 303).
do góry