Nawigacja

Aktualności

Krzyże Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył w Gdańsku byłym działaczom opozycji demokratycznej prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

  • Przemówienie dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosława Golona Przemówienie dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosława Golona
  • Przemówienie Ewy Kubasiewicz-Houèe Przemówienie Ewy Kubasiewicz-Houèe

– Tu, w sali BHP w Gdańsku, honorujemy także tych, którzy polegli w grudniu 1970 roku. Bez Grudnia 70 roku, bez ofiary uczestników tego protestu i bez pamięci o Grudniu nie byłoby „Solidarności” – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w czasie uroczystości. – Państwa wysiłek i ofiara niosły nas ku wolnej i niepodległej Polsce. Zjednoczyliście się przeciwko deptaniu godności i przeciwko krzywdzie ludzkiej. Tworząc „Solidarność”, wnieśliście do historii Europy XX wieku najważniejsze wartości. Rozbiliście mury  – zwrócił się do wyróżnionych.

Przypomniał też, że 16 grudnia 1980 roku kilkaset tysięcy osób zgromadziło się w Gdańsku, by odsłonić niezwykły pomnik – „odsłonić ku przestrodze, by więcej nie lała się krew”.

Prezes opowiedział, że we wtorek wręczał Krzyże Wolności i Solidarności również w miejscu szczególnym, w areszcie śledczym na Mokotowie, gdzie mordowano Łupaszkę, Pileckiego i tylu innych bohaterów. Po latach – 13 grudnia 1981 r. to więzienie zapełniło się działaczami „Solidarności”. 13 grudnia 2016 r. w tym samym miejscu ci ludzie odebrali Krzyże Wolności i Solidarności.

Jedna z odznaczonych w Gdańsku – Ewa Kubasiewicz, która przed laty współpracowała z Wolnymi Związkami Zawodowymi i była członkiem Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej oraz gdańskiego Zarządu Regionu,w lutym 1982 r. skazana przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na 10 lat więzienia za rozpowszechnianie ulotki nawołującej do czynnego oporu przeciwko stanowi wojennemu, powiedziała:

– Po „Okrągłym stole” zwolennicy Wałęsy i komunistycznych elit rozdzielili między siebie funkcje i zaszczyty. Ale udało się stworzyć Instytut Pamięci Narodowej – moim zdaniem to jedyne zwycięstwo „Solidarności”. IPN zaczął przywracać cześć tym, którzy byli spychani w niepamięć. Na stworzenie Instytutu złożyła się praca wielu ludzi „Solidarności”, dlatego ta uroczystość jest dla mnie taka ważna.

Uroczystość poprowadził dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.  W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Trio Free tone (sopran, skrzypce, pianino).

 

ODZNACZONY
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:

  1. Pan Jerzy POSORSKI

ODZNACZENI
KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI:

  1. Pani Maria Ludwika BIBRO
  2. Pan Marek Jan BIELIŃSKI
  3. Pan Mirosław Robert BINIEK
  4. Pan Bogdan CUDNOWSKI
  5. Pan Leszek Mirosław DEMCZUK
  6. Pan Sławomir DZIĘGIELEWSKI
  7. Pan Robert John FIELDING
  8. Pani Barbara Zofia FRANKIEWICZ
  9. Pan Andrzej GAJEWSKI
  10. Pan Cezary Piotr GODZIUK
  11. Pan Jan GRABOWSKI
  12. Pani Lucyna JABŁOŃSKA
  13. Pan Tomasz Jan KALINA
  14. Pani Ewa Bogumiła KALISZ
  15. Pan Józef KOSIOREK
  16. Pani Ewa KUBASIEWICZ-HOUÈE
  17. Pani Bożena Danuta KUCHTA
  18. Pan Robert KWIATEK
  19. Pani Zofia Maria LENARTOWICZ
  20. Pan Edward LIPKOWSKI
  21. Pan Jan ŁEBKOWSKI
  22. Pan Antoni ŁEPKOWSKI
  23. Pani Barbara Ewa MALISZEWSKA
  24. Pan Alojzy MALISZEWSKI
  25. Pan Witold Tomasz MARCZUK
  26. Pan Tomasz MAZUREK
  27. Pani Nina MILEWSKA
  28. Pan Eugeniusz Antoni MOŻEJEWSKI
  29. Pan Edward MÜLLER
  30. Pan Jan Rajmund NIEDŹWIECKI
  31. Pan Mirosław Jan ORŁOWSKI
  32. Pan Henryk PAPROTNY
  33. Pan Zbigniew PIASZCZYŃSKI
  34. Pan Stefan SIERAKOWSKI
  35. Ksiądz Edmund SKIERKA
  36. Pan Sebastian Michał SOBCZYK
  37. Pan Piotr SZCZUDŁOWSKI
  38. Pan Tadeusz SZCZUDŁOWSKI
  39. Pan Edward Aleksander SZCZYGIEŁ
  40. Pan Andrzej TERLIKOWSKI
  41. Pan Marian TYSZKA
  42. Pani Albina Teresa WIKTORSKA
  43. Pani Teresa ZAJDEL
  44. Pan Zdzisław Stanisław ZŁOTKOWSKI

POŚMIERTNIE:

  1. Pan Stanisław LEWANDOWSKI (odznaczenie odbiera siostra Pani Marianna SOBOCIŃSKA)
  2. Pan Miron Marceli ŁUKOWICZ (odznaczenie odbiera żona Pani Mirosława ŁUKOWICZ)
  3. Pan Bogdan SYPKA (odznaczenie odbiera siostra Pani Barbara PIOTROWSKA)
  4. Pan Zbigniew WYCICHOWSKI (odznaczenie odbiera bratanek Pan Sławomir WYCICHOWSKI)

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry