Nawigacja

Aktualności

Wybrane działania Biura Edukacji Publicznej IPN planowane w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech

Jednym z najważniejszych kierunków działań edukacyjnych prowadzonych przez BEP w roku 2016 jest odpowiednie upamiętnienie przypadającej w tym roku 60. rocznicy wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Główny przekaz realizowanych działań  podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”. Część akcji jest podejmowana wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i węgierskim odpowiednikiem IPN – Komitetem Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB). Ich celem jest przybliżenie wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech, oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie Żelaznej Kurtyny oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 r.

Wybrane działania:

  • Wystawa plenerowa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”, przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Uroczyste otwarcie wystawy w Polsce zaplanowane jest na 27 czerwca 2016 r., w rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56, równolegle w Warszawie i Poznaniu (Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru, do 30 lipca 2016). 29 czerwca 2016 r., zaplanowane jest otwarcie wystawy na Węgrzech, w Budapeszcie.
  • Polsko-węgierska gra edukacyjna z serii „ZnajZnak” – za pomocą 133 symboli gra opowie młodzieży polskiej i węgierskiej o wspólnej historii obu krajów. Premiera gry planowana jest na wrzesień 2016 r.
  • Wydanie w języku polskim dziennika Csics Gyula „Magyar Forradalom 1956” („Rewolucja Węgierska 1956. Pamiętnik dwunastolatka”) – poruszający opis dramatycznych wydarzeń 1956 roku w Budapeszcie, widzianych oczyma dwunastoletniego chłopca. Publikacja planowana na maj 2016 r.
  • Festiwal filmowy „Bunt w bloku. Filmowe obrazy 1956”, podczas którego zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne produkcji polskiej i węgierskiej, pokazujące wydarzenia 1956 r. w Polsce i na Węgrzech. Festiwal połączony będzie z prelekcjami i dyskusjami z udziałem historyków, filmoznawców i twórców wybranych filmów. Z uwagi na charakter wydarzenia przegląd odbędzie się w dwóch miastach: w Warszawie (druga połowa października 2016) i Budapeszcie (listopad 2016).
  • Konkurs „Polska. Węgry. 1956” dla nauczycieli szkolnych i akademickich oraz studentów na przygotowanie scenariusza zajęć lekcyjnych na temat buntu społecznego w Polsce lub powstania węgierskiego 1956 roku, nagrodą dla laureatów będzie udział w objazdowym konwersatorium historycznym na Węgry. Termin nadsyłania prac: 20 czerwca 2016 r.
  • Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wykonanie komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub  fikcyjny bohater. W związku z 60. rocznicą buntu społecznego w Polsce i powstania na Węgrzech w 1956 r. w tegorocznej edycji konkursu autorzy prac poruszających tę tematykę zostaną szczególnie wyróżnieni. Termin nadsyłania prac: 25 kwietnia 2016 r.

Obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 w Poznaniu

Szczegółowe informacje na temat wszystkich realizowanych działań będzie można znaleźć na: www.ipn.gov.pl i www.pamiec.pl

do góry