Nawigacja

Najważniejsze

Prezes IPN: pomysł powołania WZZ był genialny – uderzał w podstawowe kłamstwo komunizmu

W 40. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych musimy wyraźnie powiedzieć: to była garstka kilkudziesięciu osób w skali całej Polski, która rzuciła wyzwanie systemowi komunistycznemu. Postawili sobie mały cel, a osiągnęli ten wielki: doprowadzenie do powstania wielkiego niepodległościowego ruchu, jakim była „Solidarność” – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek w programie „Jak było?” w TVP Historia.

Terapia szokowa

O publikacjach oskarżających Polaków o współudział w Holokauście mówi Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN

Księgarnia internetowa Instytutu Pamięci Narodowej

Zapraszamy do księgarni internetowej Instytutu Pamięci Narodowej ipn.poczytaj.pl. W ciągłej sprzedaży dostępnych jest obecnie niemal 700 tytułów, wśród nich wszystkie nowości

Walka o godną śmierć. IPN oddaje hołd powstańcom z getta warszawskiego

W 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim Instytut Pamięci Narodowej wezwał do oddania hołdu żydowskim bohaterom

IPN pokazał oryginał raportu Stroopa. Dr Szarek: dokumentuje ludobójczą politykę Niemiec wobec Żydów

To był dramatyczny krzyk ludności żydowskiej, która przed śmiercią chciała wyrazić swój sprzeciw i chwycić za broń. Pokazujemy dokument, który dowodzi, że niemieckiemu okupantowi nie wystarczyło zabić, on musiał zniszczyć wszystkie materialne dowody życia ludności żydowskiej w Warszawie – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas prezentacji oryginału raportu Jürgena Stroopa w Archiwum IPN w przeddzień 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

„Biuletyn IPN” 4/2018 od 16 kwietnia w księgarniach IPN w Warszawie, od 18 kwietnia w placówkach Poczty Polskiej i w sieci EMPIK

Kwietniowy numer „Biuletynu IPN” nawiązuje do 40. rocznicy powołania Wolnych Związków Zawodowych. Przypominamy także czechosłowacką Praską Wiosnę i jej zdławienie przez wojska Układu Warszawskiego. O tych wydarzeniach opowiada również film „Braciszek Karel” dołączony do numeru na płycie DVD. Tytułowa postać, Karel Kryl, to bard Praskiej Wiosny – 1968 i Aksamitnej Rewolucji – 1989.

Aktualności

Polecamy

Na skróty

do góry