Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej – Gorzów Wielkopolski, 10 czerwca 2023

Uroczystość odbyła się w sali narad Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Stanowiła część obchodów 40. rocznicy powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach obchodów odsłonięto także tablicę upamiętniającą działaczy ruchu.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski. Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali:

  • Małgorzata Anna Jarmołowicz
  • Marek Juś
  • Jacek Kowalski
  • Roman Jan Makowski
  • Maciej Wojciech Poźniak
  • Zbigniew Jan Syska
  • Kazimierz Wyszyński
  • Anna Małgorzata Zacharuk

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie: https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/ 

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Odznaczenie przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

***

Dla uczczenia 40. rocznicy powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wielkopolskim 10 czerwca w południe odsłonięta została tablica pamiątkowa. Uroczystość miała miejsce przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie w latach 80. gromadzili się gorzowscy opozycjoniści. W uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, m.in. sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. rozwoju Tomasza Rzymkowskiego oraz wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, uczestniczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski. Uroczystość poprzedziła Msza święta.

Tablica, która dzisiaj zostaje odsłonięta, jest świadectwem czegoś wyjątkowego, ale też naturalnego w polskiej historii. Świadczy o wspólnocie drogi, którą szedł polski Kościół i młodzi, antykomunistyczni konspiratorzy miłujący wolność oraz niepodległość. Ona jest upamiętnieniem tych, którzy czterdzieści lat temu, pomimo szykan i represji, postanowili kontynuować tę działalność, aby wspólnie z ojcami kapucynami, właśnie w tym miejscu, formować się jako dorośli, w pełni świadomi swoich celów działacze niepodległej Polski – mówił do zebranych dr hab. Karol Polejowski.

Ruch Młodzieży Niezależnej był największą organizacją antykomunistyczną w Gorzowie Wielkopolskim, powstałą w 1983 roku w miejsce rozbitego w 1982 roku Młodzieżowego Ruchu Oporu. Organizacja podjęła walkę o swobody demokratyczne i związkowe, zaś celem nadrzędnym stało się całkowicie niepodległe i suwerenne Państwo Polskie. Świetnie zorganizowany ruch działał na różnych polach. Prowadził działalność wydawniczą (m.in. pismo „Szaniec”), informacyjną (gorzowskie podziemne Radio Solidarność), organizował akcje ulotkowe, plakatowe, edukacyjne i o charakterze społecznym. Jedną z najbardziej znanych akcji działaczy Ruchu Młodzieży Niezależnej było w 1984 roku zdjęcie z obelisku tablicy upamiętniającej sowieckiego generała Nikołaja Bierzarina i namalowanie tam antypaństwowych napisów. Organizacja, mimo aresztowań i represji wobec wielu jej członków, nigdy nie została rozpracowana przez aparat bezpieczeństwa.

do góry