Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Poznań, 19 lutego 2016

19 lutego 2016roku w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 13 osób odznaczono Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem państwowym, które Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, przyznaje za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Odznaczenia w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wspólnie wręczyli działaczom antykomunistycznej opozycji PRL prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Łukasz Kamiński oraz wicewojewoda wielkopolski, Marlena Malong.

Odznaczeni zostali:

Andrzej Ogłoziński  
 
Dorota Teresa Ogłozińska, zd. Skibińska  

Zbigniew Rutkowski 

Krzysztof Dobrecki   

Bronisław Lachowicz

Anka Karolina Martynów

Zofia Orłowska, zd. Sobczak

Mirosław Jerzy Szychta

Julian Jerzy Zydorek 

Krzysztof Heliodor Krygier

Stanisław Henryk Krygier 

Jerzy Kazimierz Pomin 

Szymon Jan Wieczorek 

Informacje biograficzne powstały w oparciu o treść uzasadnień wniosków o nadanie odznaczenia i ze względu na swoją skrótową formę nie odzwierciedlają w pełni patrio-tycznego zaangażowania odznaczonych osób.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku. Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.

do góry