Nawigacja

Najważniejsze

Międzynarodowa konferencja naukowa „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – Rapperswil, 21–22 czerwca 2018

Przed 150 laty z inicjatywy hrabiego Władysława Platera postawiono w Rapperswilu Kolumnę Barską, mającą upamiętnić wolnościowy zryw z 1768 roku. Wkrótce powstało tu Muzeum Polskie, a Rapperswil stał się miejscem, gdzie trwała pamięć o dziejach Rzeczypospolitej i wykuwały się marzenia o Niepodległej. Wyryty na kolumnie napis Magna Res Libertas (Wolność jest rzeczą wielką) podkreśla wagę wolności dla Polaków.

Jednoznaczne wyniki badań IPN: w miejscu prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach nie ma szczątków członków UPA

Nie znajdujemy żadnych naukowych podstaw, by twierdzić, że w miejscu naszych prac archeologicznych na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach były pojedyncze lub masowe groby członków UPA – powiedział na konferencji zastępca prezesa Instytutu, p.o. dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk. W konferencji wzięli udział również: zastępca dyrektora BPiI mecenas Anna Szeląg oraz naczelnik Wydziału Poszukiwań dr Tomasz Borkowski.

„Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” – ósma debata historyków w Belwederze – 14 czerwca 2018

– Wielki arcybiskup warszawski ks. Antoni Fijałkowski zostawił Polakom szczególny testament, mówiąc: „Idźcie zawsze z narodem”. I nie zabrakło w XIX i w XX w. – w trakcie naszej trudnej historii – duchownych, którzy szli z narodem – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, inaugurując 14 czerwca 2018 r. ósmą debatę historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej”.

„Biuletyn IPN” nr 6/2018 już w sprzedaży w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPIK oraz w księgarniach IPN

W czerwcowym numerze „Biuletynu IPN” spoglądamy na najnowszą historię Polski przez pryzmat jednego miasta – Łodzi. W rubryce „Ojcowie Niepodległości” tym razem sylwetka Romana Dmowskiego.

Prezes IPN: Solidarność Walcząca nie miała złudzeń, czym jest komunizm

Solidarność Walcząca nie była w należytym stopniu obecna w naszej opowieści o historii walki z komunizmem. Dlaczego? Przede wszystkim ludzie SW nie mieli złudzeń, czym jest komunizm, wiedzieli, że ten system nie nadaje się do reformy i że z przywódcami komunistycznymi rozmowa jest niemożliwa – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek na konferencji poświęconej prezentacji nowego portalu IPN „Solidarność Walcząca w dokumentach”.

Prezes IPN: po 13 grudnia stanęliście Państwo po dobrej stronie

– W 1980 roku, gdy zawiązywaliście konfederację wolnych Polaków, jaką była „Solidarność”, marzenia o wolnej Polsce zaczęły przybierać realny kształt. Dziś wiedzę o niepodległej Polsce trzeba przekazać młodemu pokoleniu – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczając Krzyże Wolności i Solidarności 54 osobom w warszawskim Przystanku Historia.

Aktualności

Polecamy

Na skróty

do góry