Co? Gdzie? Kiedy?


Twoje skróty

Dodaj link

Piknik rodzinny z nagrodami w ramach Dni Karskiego w Poznaniu – Poznań, 26 lipca 2014

Data publikacji: 2014-08-18 10:19:05 Data rozpoczęcia: 2014-06-11 16:01:00 Data zakończenia: 2014-07-31 16:01:00
Miniaturka

W ramach trwających w Poznaniu od 11 czerwca do 31 lipca Dni Karskiego Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania i Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz inni partnerzy projektu zapraszają w sobotę 26 lipca od godz. 11.00 do Odwachu na Starym Rynku na piknik rodzinny z warsztatami edukacyjnymi, kiermaszem książek i innymi atrakcjami.

W  PROGRAMIE:

W godz. 11.00 – 14.00

 • warsztaty rodzinne z nagrodami (wiek: od 4 lat) – Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich, którzy chcą nauczyć się powielania metodą sitodruku.  Po krótkim i przyjemnym kursie sitodruku stworzymy okazję do spróbowania swoich sił i wydrukowania własnej pracy
 • kiermasz książek – zaprezentowane zostaną wydawnictwa, które w swojej ofercie mają książki autorstwa Jana Karskiego lub publikacje jemu poświęcone, Nie zabraknie niespodzianek oraz promocyjnych ofert cenowych specjalnie dla uczestników warsztatów i gry interaktywnej
 • projekcja filmowa komiksu Posłaniec z piekła (wiek: od 13 lat) – pasjonującą historię bohatera Polskiego Państwa Podziemnego wziął na warsztat twórca kultowych amerykańskich komiksów „X-Men", „Batman", rysownik Neal Adams. Głosu Karskiemu użyczył znakomity polski aktor Maciej Stuhr. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej formy animowanego komiksu, łączącej w sobie elementy kreskówki, kroniki filmowej i fotografii, „Posłaniec z piekła" pobudza wyobraźnię, przedstawiając jednocześnie prawdziwą historię wojennych losów człowieka, który próbował zatrzymać Holokaust
 • gra interaktywna (wiek: od 13 lat) – chcesz poczuć się jak emisariusz Polskiego Państwa Polskiego i podjąć niebezpieczną i pełną pułapek podróż poprzez okupowaną Europę, by dotrzeć do Rządu RP na Uchodźstwie? Poznaj misję Jana Karskiego! Poszukaj kolejnych drzwi i sprawdź, co się za nimi kryje.
 • W podziemnej drukarni. Warsztaty ze świadkiem historii, czyli niecodzienne spotkanie z historią (wiek: 12-16 lat, prowadzenie: Agnieszka Kołodziejska, OBEP IPN w Poznaniu). W programie:
  - prelekcja z prezentacją
  - praktyczne zadania dla uczestników i wspólne oglądanie eksponatów i druków niezależnych z PRL
  - rozmowa z Krzysztofem Cnotalskim, drukarzem „Solidarności Walczącej"
  - pokaz technik drukarskich z lat 80. XX wieku i powielanie wojennej prasy metodą sitodruku

 Wieczorem, o godz. 21.30 zapraszamy na plenerowe projekcje filmowe: „Wysłannik z Polski", „Emisariusze", „Niewykorzystane materiały z nagrywania filmu Shoah" (informacja o filmach)

Dodatkowo 30 lipca – ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu historycznego IPN o Janie Karskim

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Poznań, Stary Rynek 3 (Odwach). WSTĘP WOLNY.

Patronat honorowy:
Wydarzenia realizowane w ramach programu Jan Karski. Niedokończona misja objętego Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
Dni Karskiego w Poznaniu zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego
Mecenas: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu
Partnerzy Roku Jana Karskiego: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Muzeum Miasta Łodzi
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP, PAP, dzieje.pl, AMS, Radio Merkury.

Wystawa zewnętrzna Jan Karski. Człowiek wolności w wersji polsko-angielskiej jest prezentowana w dn. 11 czerwca – 31 lipca 2014 r. na Starym Rynku 3 (Odwach) przy siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, oddziale Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. (tekst katalogu wystawy)

Partnerem strategicznym Muzeum Historii Polski w realizacji Roku Jana Karskiego jest Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

www.jankarski.org

Dodatkowe informacje: