Co? Gdzie? Kiedy?


Twoje skróty

Dodaj link

Aplikacja komiks „Radomski Czerwiec ‘76” na telefony i tablety z systemem Android

Data publikacji: 2014-07-14 12:28:35 Data rozpoczęcia: 2014-07-09 14:17:00 Data zakończenia: 2014-07-09 14:17:00
Miniaturka

Komiks „Radomski Czerwiec '76", wydany w 2013 roku przez IPN, jest ilustrowanym opisem wydarzeń, jakie rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Teraz publikacja dostępna jest również w wersji elektronicznej na telefony i tablety z systemem Android.

Na kilkuset planszach komiksu pokazano najbardziej dramatyczne momenty protestu, od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki na ulicach miasta, po pomoc, jakiej represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników. Wydarzenia te czytelnik śledzi przez pryzmat losów postaci historycznych oraz zwykłych radomian.

Aplikacja komiksu zatytułowana Czerwiec76.apk jest przeznaczona wyłącznie na telefony i tablety z systemem operacyjnym Android. Aby zainstalować aplikację, należy w telefonie wejść w menu Ustawienia i wybrać pozycję Aplikacje. Następnie trzeba zaznaczyć opcję Nieznane źródła. Po wykonaniu tych czynności, można zainstalować aplikację (rozszerzenie APK) wprost ze strony internetowej IPN. W tym celu uruchamiamy w urządzeniu mobilnym przeglądarkę internetową i przechodzimy do www.ipn.gov.pl/komiks_radomskiczerwiec, pod którym znajduje się plik.

Pobierz aplikację (77.6 MB)

Pobierz

Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z Biura Edukacji Publicznej IPN – dr. Pawła Sasanki i Arkadiusza Kutkowskiego. Wersja na telefony i tablety wzbogacona została o warstwę dźwiękową. Głosu postaciom użycza m.in. Waldemar Ochnia – prywatnie ojciec Przemysława Ochni, autora komiksu. Aplikację elektroniczną przygotowali: Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski z lubelskiego oddziału IPN.

Aplikację można pobrać również ze strony Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.ipn.Czerwiec76

Oprócz wersji papierowej i elektronicznej, komiks „Radomski Czerwiec '76" dostępny jest także jako słuchowisko:

Poniżej można odsłuchać komiks bez pobierania

Załączniki do strony

Rozmiar pliku: 8.0 MB