Co? Gdzie? Kiedy?


Twoje skróty

Dodaj link

Premiera i początek sprzedaży nowej gry edukacyjnej IPN „Reglamentacja. Gra na kartki” – Warszawa, 17 listopada 2014

Data publikacji: 2014-11-18 10:16:00 Data rozpoczęcia: 2014-11-17 12:19:00 Data zakończenia: 2014-11-17 12:19:00
Miniaturka

Premiera gry odbyła się 17 listopada 2014 na I piętrze Universamu Grochów (ul. Grochowska 207, Warszawa). Interaktywny miniwykład wygłosił dyrektor BEP IPN dr Andrzej Zawistowski, grę zaprezentował jej twórca – Karol Madaj z BEP IPN. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w wycieczce po tajemniczych zakamarkach „Universamu" oraz spotkali się z personelem sklepu, pamiętającym początki istnienia tego historycznego poprzednika hipermarketów. Była to wyjątkowa okazja do zwiedzenia miejsca, które za rok zniknie z mapy reliktów architektury PRL.

Na premierze gry byli obecni Jarosław Karcz  – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Bogusław Różycki  Prezes Spółdzielni  WSS Społem Praga Południe,  Mieczysław Szumiło – Dyrektor ds. Handlu WSS Społem Praga Południe oraz młodzież szkolna z Liceum im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum. im. Ignacego Paderewskiego, mieszkańcy Pragi, warszawiacy, liczni dziennikarze oraz ekipy telewizyjne.

Gry IPN dostępne są  na I piętrze Universamu Grochów ul. Grochowska 207 Warszawa.

Szczególne podziękowania kierujemy do WSS Społem Praga Południe za udostępnienie obiektu oraz pomoc organizacyjną.  

Patroni medialni premiery naszej gry: TVP Historia, Radio WNET, Gazeta Bankowa, wGospodarce.pl, wSieci, wSieci Historii, Pamiec.pl, HATOR.

Już 17 listopada Reglamentacja. Gra na kartki, nowa gra Instytutu Pamięci Narodowej pojawiła się w sprzedaży. To kolejna planszowa produkcja twórców „Kolejki". Tym razem gracze zmierzą się z koniecznością kupowania towarów „na kartki". Do gry dołączona jest książka „Reglamentacja w Polsce Ludowej", objaśniająca tajniki systemu kartkowego w PRL.

Gracze cofają się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Zadaniem uczestników zabawy jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu, co gracze chcą kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojących w kolejce. W tej emocjonującej grze negocjacyjnej handel odbywa się jedynie w ciągu minuty, a do zwycięstwa potrzeba trochę szczęścia, nieco zręczności oraz żyłki do handlu.

Zaczęło się od tego, że dostałem wewnętrzne zlecenie na grę omawiającą zagadnienie kartek w PRL. Tematycznie gra miał być uzupełnieniem „Kolejki", w której kartki reglamentacyjne nie występowały. Można śmiało powiedzieć, że „Reglamentacja. Gra na kartki" to taka młodsza siostra „Kolejki" i „Ogonka". Stąd świadome nawiązania graficzne do starszego rodzeństwa – mówi Karol Madaj, twórca „Reglamentacji. Gry na kartki".

Gra, tak jak wszystkie wcześniejsze publikacje IPN, ma także zadania edukacyjne – przypomina o jednym z najbardziej wymownych symboli upadku peerelowskiej gospodarki. Do gry dołączone jest bogato ilustrowane opracowanie historyczne autorstwa dr. Andrzeja Zawistowskiego, który na 136 stronach przybliża dzieje reglamentacji kartkowej. Dzięki niemu starsi mogą sobie przypomnieć, a młodsi poznać uroki PRL-owskiego dobrobytu. Warto zaznaczyć, że podczas rozgrywki uczestnicy zabawy posługują się reprintami oryginalnych kartek ze stycznia 1983. Gra została przygotowana z dbałością o historyczne szczegóły, a całość poddana rzetelnej historycznej recenzji – mówi dr Zawistowski.

Załączniki do strony

Rozmiar pliku: 2.7 MB