Co? Gdzie? Kiedy?


Twoje skróty

Dodaj link

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego – 27 września 2014

Data publikacji: 2014-09-18 13:21:04 Data rozpoczęcia: 2014-09-27 13:10:00 Data zakończenia: 2014-09-27 13:10:00
Miniaturka

Więcej na: www.pamiec.pl/ppp 

Materiały edukacyjne do pobrania

Każdy może włączyć się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Instytut Pamięci Narodowej razem ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej apelują o organizację w całym kraju uroczystości z udziałem kombatantów, wywieszenie flag, oddanie hołdu w miejscach pamięci, zapalenie zniczy na grobach poległych i upowszechnianie symbolu kotwicy Polski Walczącej.

– Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. (…) Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelują o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…" – napisali prezes IPN Łukasz Kamiński i prezes ŚZŻAK Leszek Żukowski. Do apelu przyłączył się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Akcję organizowano z myślą, by obchody nie ograniczały się tylko do szczebla centralnego, ale odbyły się także w szkołach, domach kultury, czy w lokalnych miejscach pamięci. Pomocą mają służyć przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN materiały edukacyjne: www.pamiec.pl/ppp 

Listy z apelem zostały z dużym wyprzedzeniem rozesłane do władz samorządowych wszystkich szczebli w całej Polsce oraz do szkół.

Równolegle ruszyła akcja przypominania dziedzictwa i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. W całym kraju rozdawana jest broszura „Testament Polski Walczącej. Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego". Zawiera odezwę Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945 roku, którą Rada wydała podejmując uchwałę o swoim rozwiązaniu. Oprócz tekstu odezwy w broszurze znalazł się także list prezesa IPN oraz krótki wstęp na temat programu politycznego Polskiego Państwa Podziemnego autorstwa dr. Marka Gałęzowskiego.

Rozpoczęła się także w całej Polsce kampania plakatowa na nośnikach wielkoformatowych, przypominającą program, jaki pozostawiła po sobie Polska Walcząca.

Na citylightach (plakaty głównie na wiatach przystankowych) znalazło się osiem motywów, z których każdy odpowiada jednemu z ośmiu punktów Programu Demokracji Polskiej z odezwy RJN.

Na billboardach wykorzystano natomiast postać ppłk. Stanisława Oleksiaka „Kozica", honorowego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Hasło na billboardach brzmi: „Przekazujemy nasz Testament następnym pokoleniom". Ekipa IPN TV przygotowała także spot telewizyjny.

16 i 17 października na Zamku Królewskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego".

– Chcemy nie tylko przypomnieć o datach i wydarzeniach, ale potraktować przesłanie Polski Podziemnej jako nasze dziedzictwo – powiedziała wicedyrektor BEP IPN Kamila Sachnowska. Akcję koordynuje Olga Tumińska z BEP IPN.

Prezentujemy Państwu spot o Polskim Państwie Podziemnym, który będzie wyświetlany w TVP: