Co? Gdzie? Kiedy?


Twoje skróty

Dodaj link

Rajd turystyczno-historyczny dla młodzieży szlakiem Zgrupowania „Warta” – Pogórze Dynowskie, 5–6 czerwca 2003 r.

Data publikacji: 2003-06-05 00:00:00 Data rozpoczęcia: 2003-06-05 --:--:-- Data zakończenia: ---------- --:--:--
Miniaturka
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie zorganizowało w dniach 5-6 czerwca 2003 r. rajd dla młodzieży podkarpackich szkół średnich przez Pogórze Dynowskie.

Trasa rajdu prowadziła szlakiem kpt. Dragana Sotiroviča „Draży” dowódcy kompanii D 14 pułku ułanów AK, działającej na Rzeszowszczyźnie w ramach Zgrupowania „Warta”.

Uczestnicy przeszli następującą trasę:

  • 5 czerwca – Ujazdy (gdzie 5 marca 1945 r. w klasztorze SS. Prezentek Sowieci aresztowali ukrywającego się kpt. Sotiroviča), Łubno (zwiedzenie pomnika na grobie kpr. Jerzego Horvatha „Bartosza” ze Zgrupowania „Warta”, poległego w listopadzie 1945 r. podczas obławy NKWD), Hłudno, Rzeki Izdebskie, Las Warski i Jabłonka,

  • 6 czerwca – Jabłonka-Brzozów – gdzie przed budynkiem byłego więzienia NKWD i UB (dawny budynek Sądu Rejonowego) nastąpiło zakończenie rajdu. Wcześniej naczelnik OBEP dr Krzysztof Kaczmarski przedstawił historię uwolnienia osób więzionych w tym budynku przez kompanię D 14 pułku ułanów AK w dniu 13 grudnia 1944 r.

W Jabłonce przy ognisku młodzież spotkała się z Edwardem Pieczonką – byłym żołnierzem Zgrupowania „Warta”, który przedstawił postać „Draży” i opowiedział o swojej działalności w jego oddziale. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w mini konkursie wiedzy historycznej, dobrze się przy tym bawiąc. Podczas marszu chętnie rozmawiali z historykami pracującymi w IPN na temat najnowszej historii Polski, wypytując o nieznane sobie dotychczas sprawy.
Udział w rajdzie stanowił niewątpliwie dla uczniów ciekawy sposób odkrywania historii najnowszej regionu, jej dramatycznych wydarzeń i związanych z nimi miejsc. Wszyscy – opaleni i zadowoleni, mimo zmęczenia – zgłosili chęć wzięcia udziału w podobnym rajdzie w przyszłym roku.